Na co dzień, kiedy przygotowujemy swój ulubiony napój raczej nie zastanawiamy się nad tym, czy używamy do tego odpowiedniego kieliszka. Prawda jednak jest taka, że w momencie gdy podejmujemy gości, powinniśmy już zadbać o takie szczegóły, tak aby pokazać nasze obycie, jak również to, że wiemy w jaki sposób ugościć ważne dla nas osoby. To oznacza, że przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, jakie kieliszki powinny być podawane do jakich napojów. Co więcej, taka wiedza przyda nam się również wtedy, gdy będziemy w restauracji. Nie będziemy musieli się wówczas przejmować, że coś pomylimy i pokażemy nasz brak obycia.

O tym trzeba wiedzieć

Przede wszystkim warto wiedzieć, że do wszystkich win podawane są kieliszki na nóżce. Jednak chociaż ten jeden element łączy je wszystkie, to jednak musimy mieć świadomość, że reszta już je różni, a więc musimy na ten temat zaciągnąć odpowiednią wiedzę. Przede wszystkim do win czerwonych należy podawać kieliszki, które mają rozległą czaszę, są szersze u dołu, ale jednocześnie zwężają się ku górze. Dodatkowo są one wykonane z cienkiego szkła, a nóżka choć jest, to powinna być znacznie krótsza niż w przypadku kieliszków do pozostałych win.

Co dalej?

Jeśli serwujemy wino białe to warto podawać je w kieliszkach z długą nóżką. Czasza takiego kieliszka jest mniejsza i węższa niż w przypadku tych do win czerwonych, a to dlatego, że takiego wina należy nalać mniejszą ilość. Są one trochę szersze niż te proponowane do szampana. One z kolei nie tylko mają długą nóżkę, ale również smukłą czaszę, która delikatnie będzie się zwężała w górnej części kieliszka. Jeśli planujemy podać wino deserowe, to wówczas musimy mieć kieliszki, które mają wysoką nóżką, ale jednocześnie czasza jest pękata, a więc stanowią one połączenie kieliszków do białego i czerwonego wina.

Odpowiednio dobrane kieliszki do napojów pokażą, że znamy podstawowe zasady odnoszące się do zastawy stołowej. Wówczas nie będziemy musieli się przejmować takimi rzeczami, gdy będzie przyjmować gości. Zawsze będziemy wiedzieli, w jakim kieliszku serwować jakie wino.