Kiedy podejmujemy decyzję o budowie domu, musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Jednym z nich będzie to, czy nasz dom ma być pasywny czy energooszczędny. Warto wiedzieć, że pasywny to taki, który rocznie na energię do ogrzewania nie potrzebuje więcej niż 15 kWh/m2, znowu dom energooszczędny takiej energii potrzebują nie więcej niż 40 kWh/m2.p>

Różni je wygląd

Przede wszystkim jeśli chodzi o domy pasywne i energooszczędne, to będą się one różniły wyglądem. W tych pierwszych mamy prostą bryłę, prostokątną, która nie ma wykuszy i balkonów, które są ciężkie do ocieplenia i uszczelnienia. Dodatkowo dach w takim domu pasywnym jest jedno lub dwuspadowy. Poza tym strefa dzienna musi być od dobrze nasłonecznionej strony, a garaż powinien być umieszczony poza konstrukcją domu. W przypadku domów energooszczędnych dach może mieć więcej spadów, a dodatkowo jeszcze mogą pojawiać się balkony.

Co jeszcze musimy wiedzieć?

Przy obydwóch tych budynkach potrzebujemy materiałów, które będą miały świetną izolację termiczną, jak i musimy wykorzystywać materiały uszczelniające. Okna, które zamontujemy w naszym domu czy to pasywnym czy energooszczędnym, powinny pozyskiwać jak najwięcej energii z promieni słonecznych i jednocześnie też, powinny oddawać jak najmniej ciepła. Wówczas będziemy mieli pewność, że wytworzone przez nas ciepło ogrzewać będzie mieszkańców i nie będzie się wydostawało na zewnątrz. W domu energooszczędnym będziemy potrzebować zwyczajnego ogrzewania, a więc kotła kondensacyjnego albo pompy ciepła. Znowu w domu pasywnym ogrzewania praktycznie nie ma. Chodzi o to, aby taki dom był ogrzewany przez ogrzanie powietrza wentylacyjnego. Można wykorzystać tutaj pompę ciepła, ale jest ona używana jedynie do podgrzania wody użytkowej.

Warto wiedzieć czym się różni dom pasywny od domu energooszczędnego. Wówczas łatwiej będzie nam powiedzieć, który z nich lepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Wtedy będziemy mieli pewność, że przez kolejne lata będziemy zadowoleni z naszej decyzji.